Aparaty oddechowe dla przemysłu obróbki metali
Ochrona dróg oddechowych przy obróbce metali i drewna
Ochrona dróg oddechowych ma kluczowe znaczenie podczas wykonywania wielu zawodów. Pracą, podczas której jest ona niezbędna, to obróbka metalu oraz obróbka drewna. Dlatego każdy, kto ma do czynienia z tą branżą lub w niej pracuje, powinien dowiedzieć się, jakie zagrożenia niesie ona ze sobą. Z całą pewnością przyda się także wiedza na temat stosowanych środków ochrony oraz bardziej nowoczesnych alternatyw jak aparat oddechowy.
Zagrożenia dla układu oddechowego przy obróbce metali i drewna
Największym zagrożeniem podczas obróbki metali i drewna jest rodzaj zanieczyszczeń uważany obecnie za największe zagrożenie dla dróg oddechowych Polaków w miejscach ich pracy. Mianowicie chodzi o pył. Powstaje on podczas cięcia, szlifowania i innych rodzajów obróbki drewna. Pyłem nazywane są cząstki ciała stałego, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary i wagę, mogą pozostawać w powietrzu przez jakiś czas. Ich wielkość waha się od kilku nanometrów do ok.100 mikrometrów. Wbrew pozorom im cząstki pyłu są mniejsze, tym bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Wynika to z faktu, że mają one większe możliwości na wnikanie do organizmu. Wdychanie pyłów powstałych przy obróbce metali może powodować pylicę, np. w przypadku narażenia na działanie pyłu z aluminium powstaje ryzyko pylicy aluminiowej. Z kolei pyły powstałe w wyniku obróbki drewna mogą mieć działanie alergizujące, czyli prowadzić do alergii i przewlekłych problemów z układem oddechowym. Warto wiedzieć, że za rakotwórcze uznaje się pył z drewna bukowego i dębowego.
Przegląd praktyk związanych z ochroną dróg oddechowych
Nie od dziś wiadomo, że pyły szkodzą pracownikom, którzy narażeni są na ich wdychanie. W związku z tym już od wielu lat podejmowane są działania mające na celu ochronę pracowników przed szkodliwym działaniem pyłów. Oto najczęściej stosowane praktyki:
– zapewnienie systemów wentylacyjnych w pomieszczeniach,
– hermetyzacja i automatyzacja procesu produkcyjnego, tak aby pracownik miał jak najmniejszy kontakt z pyłami,
– stosowanie urządzeń odpylających, czyli pochłaniających pył,
– podnoszenie wilgotności i stosowanie wody, by pył nie unosił się w powietrzu i stał się mniej lotny,
– stosowanie ochrony osobistej w formie masek jednorazowego lub wielokrotnego użytku.
Wszystkie wymienione metody są skuteczne, jednak nie są w stanie całkowicie zabezpieczyć dróg oddechowych. To właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się maski pełnotwarzowe z filtrem, które zapewniają najskuteczniejszą ochronę.
Najnowsze trendy w ochronie dróg oddechowych — aparat CleanSpace 2
Przykładem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie ochrony dróg oddechowych jest maska ochronna CleanSpace 2. Została ona stworzona z myślą o osobach zajmujących się obróbką drewna i metali. Omawiana maska ochronna FFp3 ma żywotny filtr, jest wytrzymała i solidna, a jednocześnie wygodna do noszenia. Nie zakrywa całej twarzy, dzięki czemu komfort pracy jest bardzo wysoki. Jest ona także dostosowana do pracy w dużym zapyleniu, wysokich temperaturach charakterystycznych dla obróbki metali oraz dużym zagęszczeniu ludzi. Ponadto jest kompatybilna z przyłbicami spawalniczymi.
Aparat
CleanSpace 2
Zasilany Aparat Odechowy P3. Lekki, bez węży, pasków czy kabli i nie wymagający konserwacji. Filtry cząstek stałych i gazów.