Aparaty oddechowe dla przemysłu wydobywczego i chemicznego
Ochrona dróg oddechowych w branży chemicznej i wydobywczej
Niektóre zawody wymagają szczególnej ochrony niektórych partii ciała, czy układów. Tak właśnie jest w branży chemicznej oraz branży wydobywczej. W przypadku osób pracujących we wspomnianych gałęziach przemysłu konieczna jest ochrona dróg oddechowych. Dlaczego ochrona dróg oddechowych w powyższych branżach jest tak ważna? Jak chroni się drogi oddechowej i jakie innowacje na rynku pojawiają się w tej kwestii? Wszystkiego można dowiedzieć się poniżej.
Zagrożenia dla układu oddechowego w branży chemicznej i wydobywczej.
Jak już wspomniano, praca w omawianych gałęziach przemysłu może być ogromnym wyzwaniem dla układu oddechowego. Pierwszym i najważniejszym zagrożeniem są toksyczne opary, ale też praca z substancjami na szeroką skalę wykorzystywanymi w przemyśle chemicznym. Przykładem jednej z nich może być np. formaldehyd, który służy do produkcji klejów i farb. Bardzo szkodliwymi substancjami chemicznymi są także benzen, tlenek chromu i fenoloftaleina. Powinno się zabezpieczać drogi oddechowe przed tymi substancjami. Zagrożenie dla układu oddechowego stanowią także wszelkiego rodzaju pyły i inne cząstki stałe — uważane są za jedno z największych zagrożeń w Polsce, na które narażeni są pracownicy. Nasz kraj słynie z wydobycia węgla, dlatego warto wiedzieć, że górnicy narażeni są na działanie pyłów respirabilnych, czyli np. pyły węglowego. Praca w branży wydobywczej jest podwójnie niebezpieczna z uwagi na szkodliwe pyły i opary oraz brak dostępu świeżego powietrza.
Praktyki stosowane obecnie w celu ochrony dróg oddechowych
W branży wydobywczej dąży się do minimalizacji szkodliwego działania pyłów poprzez ich zwilżanie. Dzięki temu pył staje się mniej lotny, co pozwala zapobiegać eksplozjom oraz wnikaniu pyłu do dróg oddechowych. Podobne system stosowany jest do utwardzania hałd i nasypów, na których znajdują się odpady z kopalni. Do niedawna stosowano także maski z wymiennymi filtrami, ale nie zasłaniające całej twarzy. Innym rozwiązaniem jest popularna maseczka wielorazowa, która jednak nie daje odpowiedniej ochrony. Choć obecnie świadomość pracodawców i pracowników się zwiększa, to jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zaprzątał sobie głowy koniecznością zabezpieczania układu oddechowego. Na szczęście coraz więcej osób prywatnych i firm interesuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w postaci masek pełnotwarzowych wyposażonych w nowoczesne filtry. Tylko taki asortyment zapewnia bezpieczną i efektywną pracę w trudnych warunkach branży chemicznej i wydobywczej.
Najnowsze trendy w ochronie dróg oddechowych — aparat CleanSpace EX
Jednym z przykładów nowoczesnych masek jest aparat oddechowy CleanSpace EX, czyli zasilany aparat oddechowy P3. Został on stworzony specjalnie z myślą o branży chemicznej, wydobywczej (w tym górniczej), a także zawodach związanych z czyszczeniem przestrzeni, w których powstają niebezpieczne gazy, np. pieców hutniczych. Wspomniany aparat jest produktem iskorbezpiecznym, dzięki czemu nie generuje zagrożenie w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Może być zatem bez obaw stosowany wszędzie tam, gdzie pracownik ma do czynienia z chemicznymi substancjami wybuchowymi, gazami, pyłami czy olejem. Ponadto maska jest wygodna i dostosowana do ciężkich warunków, w jakich muszą pracować górnicy, chemicy i hutnicy.
Aparat
CleanSpace EX
Dedykowany przemysłowi wydobywczemu, firmom farmaceutycznym, oraz jednostkom odpowiedzialnym za czyszczenie zbiorników, w których powstają niebezpieczne gazy (czyszczenie pieców hutniczych, huty aluminium, cynku)